Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/manisaegit/domains/manisaegitim.com/public_html/Connections/db.php on line 9
Manisa Eğitim Koçluk Akademisi

YENİ NESİL KOÇLUĞU

Yeni Nesil Koçluğu, aile şirketlerinde yeni neslin geliştirilmesine ve/ya işi devralmaya hazırlanmasına destek olan bir süreçtir. Bu süreçte öncelikle, yeni neslin değerlerinin ve güçlü yönlerinin ortaya çıkarılmasına ve sonrasında da işe en çok nasıl katkı sağlayacağının anlaşılmasına odaklanılır.

Yeni neslin kendine ilişkin farkındalık kazanması, kendini ve şirketi geliştirmeye yönelik yeni düşünüş biçimleri edinmesi ve şirketin geleceğine en üst düzeyde katkıda bulunacak daha etkin davranış biçimlerini hayata geçirmesi hedeflenir.

Aile şirketlerinde, sıklıkla kendi yeteneklerine uygun olmayan rollerde çalışan yeni nesillerle karşılaşırız. Bu durum hem yeni neslin hem de aile şirketinde profesyonel çalışanların demotive olmalarına ve kurumun da performansının olumsuz yönde etkilenmesine neden olabilir. Buna benzer durumlarda, koçluk yeni neslin tüm potansiyelini aile şirketine nasıl yansıtabileceğini ortaya çıkararak hem yeni neslin hem de aile şirketinin performansının artmasına destek olur.

Aile şirketlerinde yeni nesil koçluğu hizmetlerine genellikle aşağıdaki durumlarda başvurulmaktadır:

  • Yeni neslin işe girişinde kendisine en uygun rolün tespiti ve buna hazırlanması,
  • Yeni neslin yönetim becerilerinin geliştirilmesi veya performanslarının artırılması,
  • Yeni neslin aile şirketinin yönetimini devralmaya hazırlanması.