Deprecated: mysql_pconnect(): The mysql extension is deprecated and will be removed in the future: use mysqli or PDO instead in /home/manisaegit/domains/manisaegitim.com/public_html/Connections/db.php on line 9
Manisa Eğitim Koçluk Akademisi

KOÇLUK NEDİR?

Koçluk kişinin içinde bulunduğu durumdan, olmak istediği başka bir duruma ulaşmasını destekleyen bir süreçtir. Daha verimli, daha mutlu, daha dengeli yaşamak, var olan potansiyelini ortaya çıkarmak, kendisini geliştirmek, daha yüksek performans göstermek, değişmek isteyen bireyleri amaçlarını ve arzularını gerçekleştirmeye teşvik eder. Koçluk bir yolculuktur. Kişinin değişim, gelişim yolculuğudur. Bu yolculuğun ilk adımı da değişimi istemektir; yaşamı ve yaşamın kontrolünü ele almayı istemek, daha mutlu olmayı istemek. Bu yolculukta inişler, çıkışlar olacaktır. Kişi, aşılması gereken engeller, yapılması gereken seçimler, verilmesi gereken zor kararlarla karşılaşacaktır. İlk engel olarak da kendisiyle yüzleşmesi gerekecektir. Ancak atılan her adım, aşılan her engel kişinin yaşamına olumlu yansımalar yapacak ve ona bu yolculukta ilham ve güç verecektir. Koçluk süreci danışanın ihtiyaç ve zamanına uygun olarak tasarlanır, yüz yüze gerçekleştirilen bire bir görüşmeler şeklinde yürütülür. Bir koçluk seansı 1-1,5 saat sürer.

Koçluk sürecinin üç temel adımı vardır,

  • Farkındalık yaratmak
  • Artan seçeneklerle, kişiyi yeni beceriler doğrultusunda harekete geçirmek
  • Özgüveni yükseltmek

Koçlukta ulaşılmak istenen hedefler ne olursa olsun, mutlaka bu üç temel adımdan geçilerek çalışılır. Çünkü farkındalık olmadan değişim başlayamaz. Bir kez farkındalık kazanıldığında ise daha önce görülemeyen seçenekler birer birer ortaya çıkarılır. En son olarak da kişinin kendi kendisine koyduğu engelleri ortadan kaldırması ve cesaret kazanıp harekete geçmesi sağlanır.

Manisa Eğitim ve Koçluk Akademisinde 3 farklı koçluk uygulaması yapılmaktadır: